ODSTUPANJE SREDNJE TEMPERATURE ZRAKA ZA KOLOVOZ 2014.
Analiza temperaturnih anomalija za kolovoz 2014. godine pokazuje da su srednje mjesečne temperature zraka bile većinom iznad višegodišnjeg prosjeka (1961.-1990.). Odstupanja srednje mjesečne temperature zraka bila su u rasponu od -0.5°C (Knin) do 1.2°C (Dubrovnik).
Prema raspodjeli percentila, toplinske prilike u Hrvatskoj za kolovoz 2014. godine opisane su dominantnom kategorijom normalno izuzevši dio sjevernog, srednjeg i južnog Jadrana.
ODSTUPANJE KOLIČINE OBORINE ZA KOLOVOZ 2014.
Analiza količina oborine za kolovoz 2014. godine koje su izražene u postotcima (%) višegodišnjeg prosjeka (1961.-1990.) pokazuje da su količine oborine bile na podjednakom broju postaja iznad odnosno ispod višegodišnjeg prosjeka. Usporedba s višegodišnjim prosjekom pokazuje da se količine oborine za kolovoz 2014. godine nalaze u rasponu od 17% višegodišnjeg prosjeka u Komiži (8.4 mm) do 203% tog prosjeka u Karlovcu (210.3 mm).
Oborinske prilike u Hrvatskoj za kolovoz 2014. godine opisane su sljedećim kategorijama: sušno (dio južnog Jadrana), kišno (dio sjeverne, središnje i istočne Hrvatske), vrlo kišno (šire područje Karlovca i Slavonskog Broda) i normalno (preostali dio Hrvatske).
____________________________________________________________________________________
ODSTUPANJE SREDNJE TEMPERATURE ZRAKA U LJETO 2014. GODINE
Srednje temperature zraka na sezonskoj skali (ljeto) su gotovo na cijelom području Hrvatske bile više od odgovarajućeg višegodišnjeg prosjeka 1961.-1990. dok je u Kninu srednja ljetna temperatura zraka bila jednaka spomenutom prosjeku. Odstupanja srednje ljetne temperature zraka (lipanj, srpanj, kolovoz) su se kretala od 0.3°C u Komiži do 1.1°C u Gospiću i Zagrebu (Grič).
Prema raspodjeli percentila, toplinske prilike u Hrvatskoj za ljeto 2014. godine opisane su kategorijom normalno (šire područje Daruvara i Pazina te dio srednjeg i južnog Jadrana), vrlo toplo (dio sjeverne i središnje Hrvatske, te dio sjevernog, srednjeg i južnog Jadrana) i toplo (preostali dio Hrvatske).
ODSTUPANJE KOLIČINE OBORINE U LJETO 2014. GODINE
Analiza ljetnih količina oborine izraženih u % ljetnih vrijednosti (1961.-1990.) pokazuje da su količine oborine u gotovo cijeloj Hrvatskoj bile više od prosjeka. Izuzetak čine Osijek i Parg gdje su ljetne količine oborine bile jednake višegodišnjem prosjeku. Količine su se kretale od 100% ljetnih količina oborine u Osijeku i Pargu do 302% spomenutog prosjeka u Zadru.
Prema raspodjeli percentila oborinske prilike u Hrvatskoj za ljeto 2014. godine svrstane su u sljedeće kategorije: normalno (šire područje Pazina i Parga te dio istočne Hrvatske), kišno (dio sjeverne i središnje Hrvatske te dio sjevernog i srednjeg Jadrana), ekstremno kišno (dio sjevernog i srednjeg Jadrana) i vrlo kišno (preostali dio Hrvatske).
Izvor: DHMZ